Detta är en gammal version av dokumentet!
Vi är en grupp som precis har börjat planera för Pride 2010, planeringen fortskrider så sakteliga.
VI BEHÖVER FOLK
Det finns en del idéer om föreläsningar och paneler som vi gärna skulle vilja se i år. Finns det föreläsare och moderatorer? Vi behöver er för att fördjupa och berätta mer om vad programpunkterna ska innehålla, det ska bland annat leda till bra texter att ha i Pride-programmet!
Det finns förslag på att ha tält, där behövs det tältvakter.
Låna Poly behövs det några personer till.
Årets Pride-tema är makt
HÄR BEHÖVS DET FÖREDRAGSHÅLLARE/PANELDELTAGARE
HÄR BEHÖVS DET NÅGRA POLYAMORÖSA/RELATIONSANARKISTER
Låna Poly / Låna Relationsanarkist är en tanke om att några personer ska ta på sig att finnas tillgänglig att svara på frågor om polyamori/relationsanarki. Som fast punkt vill vi gärna att det finns några under en timme efter varje föredrag och panel.
Först och främst vill vi hade detta i Pride House, men om det finns tillräckligt många av oss sprider vi det gärna till Pride Garden! Kom och var med!
Vad behöver man egentligen för att vara en utlåningsbar poly eller relationsanarkist? Egentligen inte så mycket, man kanske ska ha levt i någon av dessa relationsformer ett tag. Vi kräver inte en massa gedigen allmän kunskap, utan man kan mycket väl helt enkelt presentera sina egna tankar.
Det har påpekats att vi försvann efter föredrag och paneler förra året, att det kunde vara trevligt med någon slags träff på kvällen efter 18. Det har vi lyssnat på och föreslår att man tar till något bra ställe som man förvarnar lite om att det kan komma en skock från Pride, för mingel, diskussioner, allmänt samkväm osv.
Det vore bra om det fanns några som ville närvara under någon eller några av dessa träffar.
HÄR BEHÖVS DET TÄLTVAKTER, KOM OCH VAR MED!
Vi vill ha ett tält i Pride Garden (Kungsträdgården). Det ska dekoreras, möbleras och ha folk som håller i.
Hittills har Chrille, levitte och eventuellt twilight anmält sig.
Kom och var med!
KOM OCH VAR MED!
Naturligtvis ska vi vara med i paraden!
Vi planerar att återanvända banderollen från förra året, men det hindrar inte att det finns fler.
Mest av allt vill vi ha med oss så många som möjligt.
Kom och var med!